Wycieczka do Łodzi humanistycznych klas pierwszych – 1a i 1e
W dniach 1-2 czerwca bieżącego roku obie klasy pierwsze o profilu humanistycznym (humanistyczno-prawniczy i medialno-kulturowy) udały się na wycieczkę szlakiem filmowym do Łodzi.
Wyruszyliśmy wcześnie rano spod budynku szkoły w dobrych humorach, choć trochę zaspani. Dzień zapowiadał się intensywnie, a pogoda pięknie. Bez przeszkód dojechaliśmy na 11.00 do łódzkiego Orientarium i tam, ciesząc się słońcem i bliskością przyrody, mogliśmy podziwiać zwierzęta oraz zjeść obiad. Po wizycie w ZOO czekało nas wiele atrakcji, musieliśmy się zatem posilić.
Po spotkaniu z przewodniczką udaliśmy się na spacer szlakiem filmowym. Niemal każdy kąt Łodzi był filmowym tłem. To tu powstawały takie produkcje, jak „Ziemia obiecana”, „Edi”, „Faraon”, „Ajlawiu”, „Reich” i wiele, wiele innych. Szliśmy Aleją Gwiazd na Piotrkowskiej, wzorowaną na hollywoodzkiej Alei Sławy, składającą się z ponad 60 gwiazd poświęconych aktorom, reżyserom i innym ludziom filmu. Obejrzeliśmy też Hotel Stare Kino mieszczący się tam, gdzie w 1899 roku bracia Krzemińscy otworzyli pierwsze kino na ziemiach polskich – „Gabinet Iluzji”. Zwiedzając miasto, widzieliśmy także szlak turystyczny Łódź Bajkowa, który wyznaczają niewielkie pomniki postaci z bajek, jakie powstały w Studiu Małych Form Filmowych Se-ma-for. Zrobiliśmy sobie zdjęcia pod pomnikiem Misia Uszatka. A jeśli o zdjęciach mowa – jako klasy humanistyczne nie mogliśmy nie sfotografować się z pomnikami Władysława Reymonta i Juliana Tuwima – pisarzy związanych z Łodzią.
Potem pojechaliśmy do hotelu do Zgierza na obiadokolację, a później – do najstarszego łódzkiego teatru – Teatru im. Stefana Jaracza – na niecodzienny i bardzo zaskakujący spektakl pt. „Bileterka”.
Następny dzień przywitał nas zachmurzonym niebem, ale nie przejęliśmy się, gdyż w planach mieliśmy kilkugodzinne warsztaty połączone ze zwiedzaniem Centrum Techniki EC1. Po nich obejrzeliśmy słynną łódzką Filmówkę (Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera), która przyciąga rzesze młodych i ambitnych filmowców. Jej symbolem są słynne schody prowadzące do kina, na których przesiadywali Andrzej Wajda, Roman Polański czy Krzysztof Kieślowski. Nieopodal mieści się Muzeum Kinematografii – jedyne takie w Polsce, zlokalizowane w zabytkowym pałacu Karola Scheiblera. To był kolejny z punktów naszej wycieczki. Doszliśmy do niego, podziwiając Księży Młyn, największy zabytkowy kompleks mieszkalno-fabryczny Łodzi, powstały w drugiej połowie XIX wieku na miejscu dawnej osady młyńskiej, należącej do miejscowego plebana; stąd też wywodzi się jego nazwa. W skład kompleksu wchodzą budynki fabryczne, domy robotników – tzw. famuły, sklep – tzw. konsum, rezydencje właścicieli, wille dyrektorskie, szkoła, szpitale, remiza straży pożarnej, gazownia, klub fabryczny, a także ogrody i parki.
Po tak intensywnych przeżyciach, głodni jak wilki, pojechaliśmy prosto do słynnej łódzkiej Manufaktury, aby tam obejrzeć historyczne budynki i zjeść porządny obiad. A potem udaliśmy się w drogę powrotną. W Poznaniu byliśmy około 22.00, pełni wrażeń i radości z nowych przyjaźni międzyklasowych.