XVIII Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku
Agata Ciszyk, Aleksandra Krzyżaniak, Oskar Blachnierek, Mikołaj Śliwiński i Mario Kiliński z klasy humanistyczno – prawniczej od 4. do 7. września 2018r. reprezentowali XV Liceum Ogólnokształcące na wyjeździe organizowanym przez Stowarzyszenie Współpracy ze Wschodem Memoramus.
Podróż autokarem była długa i męcząca, jednak zanim dotarliśmy do celu, mieliśmy okazję zobaczyć Zamek Oporowskich w Oporowie.
Grupa poznała bogatą historię zarówno zamku, jak i muzeum. Dla nas – humanistów było to szczególnie ważne wydarzenie, gdyż zwiedzanie tegoż obiektu to dopełnienie wiadomości z zakresu wiedzy o kulturze, której niestety nie będziemy realizować w klasie drugiej.
W Sali Dużej mieliśmy możliwość zagrania na fortepianie. Z tejże okazji skorzystała nasza koleżanka z IV Liceum – Monika Spychała – absolwentka Szkoły Muzycznej World of Music we Wronkach, która uraczyła nas kompozycją z filmu Amelia. Serdecznie gratulujemy występu i życzymy dalszych sukcesów!
Po dotarciu na miejsce wszystkie szkoły zakwaterowały się w akademiku Politechniki Białostockiej, a po obiadokolacji integrowaliśmy się z kolegami i koleżankami z innych szkół.
Następnego dnia, po śniadaniu poznawaliśmy historię i kulturę polską. Odwiedziliśmy Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa w Supraślu, Muzeum Ikon i Muzeum Sztuki Drukarskiej. Następnie meczet i cmentarz muzułmański w Kruszynianach.
Trzeciego dnia, po śniadaniu udaliśmy się do Centrum im. Zamenhofa. W bardzo przystępny sposób przybliżono nam zasady rządzące językiem esperanto, którego był autorem. Celem lekarza było stworzenie neutralnego i łatwego do nauki języka, przydatnego do międzynarodowej komunikacji, nie zastępującego jednak innych, narodowych języków.
Następnie udaliśmy się do Pałacu Branickich, gdzie obecnie mieści się Uniwersytet Medyczny. Przybliżono nam historię pałacu oraz jego ówczesnych właścicieli. Ogromne ciekawe okazało się Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, gdzie można było „podziwiać” kolekcję anatomiczną w formalinie.
Następnym punktem programu było zwiedzanie Tykocina. Mieliśmy okazję zobaczyć tam Wielką Synagogę, Kościół Trójcy Przenajświętszej oraz zespół klasztorny.
Ostatni dzień był zwieńczeniem całego wyjazdu. Odbył się długo wyczekiwany XVIII Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Zesłańców Sybiru. Celem wydarzenia jest upamiętnienie polskich zesłańców – skazywanych na pobyt na Syberii już w XVII wieku, poprzez konfederatów barskich, powstańców insurekcji kościuszkowskiej, powstania listopadowego, styczniowego, wywiezionych na „nieludzką ziemię” w latach 1939- 1941, aż po żołnierzy AK i podziemia poakowskiego, którzy kontynuowali walkę z sowietami po zakończeniu II wojny światowej.
Uroczystość rozpoczęła się przy Pomniku Mordu Katyńskiego, gdzie wysłuchaliśmy wzruszających przemówień władz miasta.
Następnie kilka tysięcy uczestników Marszu wyruszyło ulicami Świętojańską, Branickiego i Piastowską w kierunku kościoła pw. Ducha Świętego w Białymstoku, w którym odbyła się msza. Uroczystość zakończyła się przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka.
Uczniowie XV LO w Poznaniu bardzo miło wspominają pobyt w Białymstoku i z niecierpliwością czekają na wyjazd do Katynia.
W imieniu uczestników Mario Kiliński z klasy humanistyczno-prawniczej
Prasowe relacje z XVIII Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru:
http://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/7,35241,23878958,xviii-miedzynarodowy-marsz-pamieci-zeslancow-sybiru-przeszedl.html
https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/57451,XVIII-Miedzynarodowy-Marsz-Pamieci-Zeslancow-Sybiru-Przez-Sybir-do-Niepodleglej-.html