Wycieczka do Warszawy 2018
Wczesnym rankiem 4 października w ekipie dwudziestu jeden trzecioklasistów wraz z opiekunkami, panią profesor Danutą Kosztyłą i panią profesor Katarzyną Sobek, wybraliśmy się pociągiem na dwudniową wycieczkę do stolicy.
Na miejscu spotkaliśmy się z panią przewodnik Magdaleną Kuc, która oprowadziła nas po najważniejszych miejscach w mieście, opowiadając przy tym bardzo ciekawe historie. Przeszliśmy Krakowskie Przedmieście i zatrzymaliśmy się przy Pałacu Prezydenckim. Następnie udaliśmy się pod Zamek Królewski i kolumnę Zygmunta. Kolejnym punktem naszego spaceru było zobaczenie zabytkowego dzwonu pochodzącego z XVII w. na trójbocznym placu urokliwej uliczki Kanonii. Przebiegnięcie wokół tego dzwonu podobno gwarantuje spełnienie marzeń. Sprawdziliśmy, oczywiście.
Następnie dotarliśmy na punkt widokowy na Górze Gnojnej, z której rozpościera się piękny widok na lewobrzeżną Warszawę. Pani przewodnik przybliżyła nam straszne historie wiążące się z tym miejscem. Potem przeszliśmy pod pomnik Małego Powstańca, gdzie porozmawialiśmy nieco dłużej o Powstaniu Warszawskim. Kolejnym etapem zwiedzania Warszawy było odwiedzenie cmentarza wojskowego na Powązkach. Tam zatrzymaliśmy się między innymi przy grobach płk. Kuklińskiego, Jacka Kuronia, Jacka Kaczmarskiego, prof. Zbigniewa Religi, Kory Jackowskiej… Najwięcej czasu spędziliśmy przy grobach bohaterów „Kamieni na szaniec” i Powstańców Warszawskich, oraz przy kwaterze Powstańców Styczniowych. Dużym przeżyciem dla wszystkich było odwiedzenie Kwater na Łączce.
Po doskonałej lekcji historii, jaką była wizyta na cmentarzu, pojechaliśmy do miejsca naszego zakwaterowania – urokliwej „Wioski pod Kogutem” w miejscowości Góra Kalwaria pod Piasecznem. Tam zjedliśmy kolację i mogliśmy odpocząć. Następnego dnia o poranku przywitaliśmy się ze zwierzętami – mieszkańcami Mini Zoo w wiosce i po śniadaniu wyruszyliśmy z powrotem do Warszawy.
Tego dnia zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, poszliśmy na spacer do Łazienek Królewskich oraz poznaliśmy historię Żydów w Polsce w muzeum Polin. Drugi dzień minął szybko. Po krótkim odpoczynku w galerii Złote Tarasy udaliśmy się na pociąg i bez większych przeszkód wróciliśmy do Poznania.
Podczas dwudniowej wycieczki, trudno dokładnie poznać tak duże miasto. My jednak, zobaczyliśmy jego najważniejsze miejsca, dowiedzieliśmy się bardzo wiele. Każdy uczeń powinien odbyć taką wyprawę śladami historii do stolicy, by lepiej zrozumieć przeszłość i teraźniejszość.