Dni Języka Polskiego 2019
Wykład na temat kultury dialogu
21 lutego 2019
Dziś w XV LO im. prof. W. Degi w Poznaniu na zaproszenie Poradni językowej wykład na temat kultury dialogu zechciała wygłosić prof. Ewa Kołodziejek. Usłyszeliśmy m.in. o maksymach skutecznej komunikacji H.P. Grice’a, o zasadzie ilości (mów tyle, ile potrzeba), zasadzie jakości (nie kłam), zasadzie istotności (mów na temat) i zasadzie sposobu (mów przejrzyście).
Dziś Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, zatem Poradnia życzy sobie i Państwu sukcesów komunikacyjnych.
Debata „Język i demokracja”
21 lutego 2019
Byliśmy, zobaczyliśmy, nauczyliśmy się czegoś nowego. Czy język może być demokratyczny? Czy możliwe jest porozumienie bez agresji? Czy poprzez język możemy wykluczać? Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć w swoich wystąpieniach paneliści: prof. Katarzyna Kłosińska, prof. Wiesław Przyczyna, prof. Przemysław Czapliński, prof. Andrzej Jacek Blikle oraz red. Jacek Żakowski. Debatę prowadził z właściwą sobie swadą prof. Jerzy Bralczyk.
Cieszymy się, że Poznań stał się stolicą polszczyzny. Na pewno wrócimy za rok.
Cytatiada
20 – 21 lutego 2019
Nie ma to jak połączyć przyjemne z pożytecznym. Każdy mógł spróbować swoich sił w szkolnej CYTATIADZIE. Dla każdego dobry cytat i pytanie o źródło. A wszystko w ramach Dni Języka Polskiego.
Warsztaty sketchnotingowe
19 lutego 2019
Dziś, w ramach właśnie rozpoczętego Tygodnia Języka Polskiego, pani prof. Aneta Pluta zaprosiła uczniów na warsztaty sketchnotingowe, których celem było stworzenie notatki wizualnej dotyczącej treści „Inwokacji”. Było na pewno niebanalnie, każdy mógł spróbować swoich sił w rysowaniu. Może ktoś skorzysta z tej formy notowania, ucząc się do matury? Prace zaangażowanych uczniów można zobaczyć na naszym szkolnym korytarzu. Zachęcamy do wyrecytowania całej „Inwokacji”.
II etap konkursu recytatorskiego „Dla Niepodległej”
19 lutego 2019
Miło nam poinformować, że w II etapie konkursu recytatorskiego „Dla Niepodległej” wyłoniliśmy zwycięzcę, któremu jury przyznało zaszczytny tytuł Mistrza Recytacji 2019. To Arkadiusz Molęda z kl. 1C.
Arek recytował wiersz Władysława Broniewskiego pt. „Bagnet na broń”. Pozostali uczestnicy konkursu to Zuzia Kaczmarek z kl. 2A i Paweł Dutkowski z kl. 2C. Gratulujemy!
Konkurs ortograficzny
11 lutego 2019
Tegorocznymi Mistrzami Ortografii XV LO zostali ex aequo Angelika Jaborska z kl. 3 ag i Mateusz Cegielski z kl. II A (LO). II miejsce zajęła Wiktoria Garczarek z kl. I B (LO), a III miejsce – Julia Murawska z kl. 3 bg.
Gratulujemy zwycięzcom!
Wydarzenia Dni Języka Polskiego opublikowane w osobnych wpisach
Historia pisma
Ach te błędy językowe – Warsztaty UAM