Dni Języka Polskiego 2020
Dni Języka Polskiego
18 – 21 lutego 2020
Dobre tradycje cieszą oko co roku, dlatego Dni Języka Polskiego, które odbyły się w minionym tygodniu, można podsumować właśnie w ten sposób. Należy zwrócić uwagę na to, że przygotowanie wszystkich wydarzeń to mrówcza praca pań polonistek naszej szkoły od kilku miesięcy.
Kilkudniowe świętowanie przy okazji Międzynarodowego Dnia Ojczystego (21 lutego) pozwoliło zaplanować sporo atrakcji. Wśród nich znalazły się konkursy:
– Szkolne Dyktando o tytuł Mistrza Ortografii
– Szkolny Konkurs Recytatorski i eliminacje do konkursu zewnętrznego
– Szkolny Konkurs na Najlepszą Audycję (w trakcie realizacji)
– konkurs organizowany przez naszą Bibliotekę (radiowęzeł)
Wyniki konkursowe przedstawiają się następująco:
SZKOLNE DYKTANDO
III miejsce zajęli ex aequo:
Daria Stoińska z kl. 2c i Wiktor Talarek z kl. 1cp
II miejsce zajęła Patrycja Kulka z kl. 2A
Tytuł Mistrza Ortografii XV Liceum Ogólnokształcącego im. Wiktora Degi w Poznaniu otrzymał Mateusz Cegielski z kl. 3A
KONKURS RECYTATORSKI
Mistrz Recytacji – Aleksandra Młodziejowska z kl. 1E_P
II miejsce – Julian Baranowski z kl. 1E_P
III miejsce – Malwina Tratwal z kl. 1F_G
Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym.
Wśród niespodzianek znalazły się także wykłady i warsztaty. 19 lutego wybrane klasy udały się wraz z opiekunami na wykład prof. Tadeusza Zgółki „Iloma językami ojczystymi mówimy w Polsce współczesnej”. Najbardziej obfity w wydarzenia był czwartek 20 lutego, gdyż tego dnia grupa uczniów pod opieką pani Ludmiły Śliwieńskiej wzięła udział w debacie organizowanej przez Zamek z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Warto zaznaczyć, że tematem spotkania było zagadnienie „Język a wykluczenie”. Tego samego dnia odbyły się trzy warsztaty:
– warsztaty translatorskie dla klas pierwszych prowadzone przez panią Arletę Borak
– warsztaty gwary poznańskiej dla klas drugich prowadzone przez panią Aleksandrę Dymską
– warsztaty językowe poprowadzone przez członków Koła Historii Języka Polskiego (UAM Poznań)
Również w czwartek na szkolnym korytarzu można było oddać swój głos w sprawie typowo językowej, gdyż panie polonistki zorganizowały słoikową ankietę z pytaniem „Czy używasz słów: jesieniara, alternatywka i eluwina? Wyniki pokazały, że uczniowie naszej szkoły wprawdzie znają wskazane wyrazy, jednak na co dzień ich nie używają.
W trakcie Dni Języka Polskiego na kanale Radiowej Piętnastki zostały umieszczone audycje z cyklu „Poloniści mówią”, które za sprawą ciepłych głosów pań pozwoliły delektować się językiem polskim także po lekcjach.
https://www.youtube.com/channel/UCjl8Df8VzG8sK3sXpUAKCUA
Piątek 21 lutego był uroczystym finałem Dni Języka Polskiego. Nie mogło tego dnia zabraknąć pani prof. Ewy Kołodziejek, która specjalnie dla młodzieży naszej szkoły przygotowała wykład „Mowa nienawiści”. Wykład zapewne skłonił do refleksji nad związkiem tego, jak mówimy z tym, jak postrzegamy świat i innych ludzi.
Dni Języka Polskiego wprawdzie dobiegły końca, jednak nadal można cieszyć się pięknymi wspomnieniami. Zapraszamy do galerii zdjęć.
Z polonistycznymi pozdrowieniami
panie polonistki
Aleksandra Dymska
Anna Kryńska
Aneta Pluta
Arleta Borak
Ludmiła Śliwieńska
Kochani Uczniowie. Z wielką przyjemnością informujemy, że od wtorku do piątku zapraszamy do wspólnego świętowania Dni Języka Polskiego..
Wszelkie szczegóły u polonistek.