Dni języków obcych 2024
W marcu w Naszej szkole odbywały się Dni Języków Obcych. W tym roku postanowiliśmy uświadomić uczniom jak ważną rolę w nauce języków obcych odgrywa znajomość idiomów. W związku z tym uczniowie w parach lub grupach w czasie zajęć lekcyjnych projektowali plakaty obrazujące idiomy o wylosowanej przez siebie tematyce. Następnie zwycięskie plakaty pojawiły się w holu szkolnym, tak aby każdy miał szansę poznać nowe zwroty i poszerzyć zasób swojego słownictwa oraz podziwiać talenty uczniów naszej szkoły.
W piątek 22 marca nastąpiła kulminacja święta idiomów. W auli szkolnej odbyło się spotkanie z panem Michałem Ejankowskim, który opowiedział uczniom Naszej szkoły o Treedioms – internetowym słowniku idiomów. Pan Michał jest studentem kierunku Językoznawstwo i zarządzanie informacją na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz współtwórcą tegoż słownika. Treedioms to projekt, który ma na celu rozpowszechnić naukę często pomijanego aspektu językowego jakim są wyrażenia idiomatyczne.
Tego samego dnia odbyła się ogólnoszkolna degustacja kultowego brytyjskiego smarowidła o nazwie Marmite, którego reklama brzmi: „Love it or hate it?!” Przy tej okazji przeprowadziliśmy głosowanie. Okazało się, że społeczność XV LO to w 66% miłośnicy Marmite’a, podczas gdy 1/3 nie jest w stanie zaakceptować jego specyficznego smaku. Mamy nadzieję, że ten eksperyment Wam się podobał i dobrze się bawiliście.
Ponad to w ramach obchodów Dni Języków Obcych 25 marca odbyła się kolejna edycja Szkolnego Dyktanda Niemieckiego. 20 zgłoszonych uczniów, reprezentujących klasy drugie i trzecie zmierzyło się z niemiecką ortografią. Zwycięzcą konkursu okazał się Mateusz Dalke z kl. 2C.
26 marca uczniowie z niemieckich grup językowych klas 2A i 2C mieli możliwość kontaktu z językiem niemieckim w nieco innej odsłonie. Udali się mianowicie do Kina Pałacowego na seans niemieckiego filmu nominowanego do Oscara, Pokój Nauczycielski. Uczniom spodobała się typowo szkolna tematyka, ukazane problemy społeczne i wciągająca akcja.
Między dyktandem z języka niemieckiego, a wyjściem do kina odwiedzili nas studenci z Hiszpanii. Noelia przyjechała do nas z Sewilli, a Fernando z Madrytu. Oboje są obecnie wolontariuszami w leszczyńskiej Fundacji Centrum Twórczej Aktywności. Przez dwie godziny lekcyjne mogliśmy posłuchać o tradycjach i kulturze Hiszpanii. Noelia i Fernando dostarczyli nam też garść ciekawych informacji o życiu w Sewilli i Madrycie.
Warto również wspomnieć, że w ten sam wtorek odbyło się pierwsze w naszej szkole popołudnie z karaoke. Zasady wydarzenia były proste: uczestnicy mogli swobodnie wykonywać wybrane przez siebie utwory solo lub w duecie. Z początku lekko zestresowani, szybko przekonaliśmy się, że w kameralnym gronie pasjonatów śpiewu, swobodne podejście do muzyki to najlepsza recepta na dobrą zabawę. Zapraszamy wszystkich fanów wokalnej ekspresji na kolejne edycje.
Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie, za wspaniałą zabawę i za podzielenie się z nami swoimi talentami.
Dziękujemy również serdecznie Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.