Wymiana polsko-francuska, 6-13 kwietnia 2014

Francuzi_u_nas_01 Francuzi_u_nas_02 Francuzi_u_nas_03 Francuzi_u_nas_04
Francuzi_u_nas_05 Francuzi_u_nas_06 Francuzi_u_nas_07 Francuzi_u_nas_08
Francuzi_u_nas_09 Francuzi_u_nas_10 Francuzi_u_nas_11
Niedziela. Godzina 16.40. Nadjeżdża wielki autobus z francuskimi korespondentami w środku. Cóż za radość, uściski, powitania. Szalony tydzień czas rozpocząć.
Poniedziałek.  Wspólnie z młodzieżą z XXV LO uczestniczymy w zajęciach integracyjnych. Poznajemy się na nowo, żartujemy, kleimy samoloty, pozujemy do wspólnego zdjęcia. Potem nasi zagraniczni znajomi wyruszają zwiedzać nasz wspaniały Poznań, tymczasem my grzecznie na nich czekamy i zbieramy siły na popołudnie i wieczór.
Wtorek. Wycieczka do Nowego Tomyśla. Zwiedzamy Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa. Pleciemy wianki z wikliny. Uczestniczymy w ognisku, pieczemy kiełbaski, jemy chleb ze smalcem.
(Uwaga, Francuzi nie wiedzą co to ognisko z kiełbaskami.)
Środa. Ze względu na warunki pogodowe park linowy na Malcie zamieniamy na Palmiarnię. Podziwiamy ekspozycję żywych motyli. Popołudnie całe dla nas.
Czwartek. Zajęcia w XV LO. Francuzi wchodzą w naszą skórę i dzielnie uczestniczą w lekcjach języka angielskiego. Punkt 12, respektując francuską tradycję żywieniową, jemy w szkole polskie sałatki. Zebrawszy nowe siły witalne idziemy na zajęcia wychowania fizycznego. Punkt kulminacyjny dzisiejszego dnia to tworzenie jaj wielkanocnych na warsztatach plastycznych.
Piątek. Jedziemy do Torunia. Zwiedzamy, chwalimy się polską historią i tradycjami. Pieczemy własne pierniki. Mniam.
Sobota. Zasłużony odpoczynek po pełnym wrażeń tygodniu.
Niedziela. Rozstania nadszedł czas. Emocje biorą górę. Niektórzy szlochają melancholijnie. Obyśmy się kiedyś jeszcze spotkali. To wcale nie jest koniec. To dopiero początek.
Wymiana polsko-francuska, 18-28 lutego 2014