Absolwencie XV LO
Prosimy wypełnij ankietę!
ANKIETA
W ramach akcji „1% dla mojej szkoły” rodzice i sympatycy naszej szkoły mogą przekazać 1% kwoty swojego podatku
w rozliczeniu rocznym PIT.
Copyright by K.K. Sobek 2013
Na początku roku szkolnego 2013/2014 uczniowie klas pierwszych zaproponowali, aby w ciągu roku zrealizowany został projekt historyczny dotyczący osób, które w bohaterski sposób zaznaczyły się w naszej historii.
Zatytułowaliśmy projekt "Nasi bliscy i dalecy bohaterowie podczas II wojny światowej".Jaki cel nam przyświecał? Najważniejsze było to, aby uczniowie naszej szkoły zainteresowali się losami swoich przodków, ich sąsiadów, czy też lokalnych bohaterów. Realizacja projektu trwała kilka miesięcy, młodzież przygotowując się do realizacji przeprowadzała wywiady ze swoimi bliskimi, szukała zdjęć i dokumentów dotyczących ludzi żyjących 70 lat temu. Dzięki zdobytej wiedzy rozwinęły się więzi międzypokoleniowe, młodzież odkryła historię swojej rodziny i poznała fakty z historii Małej Ojczyzny.
Wyróżniona prezentacja, wykonana przez uczennice klasy Ic Kingę Wyrzykowską, Michalinę Bąbolewską i Ewelinę Kwiatkowską została zaprezentowana na spotkaniu szkół należących do Stowarzyszenia Memoramus w marcu br. Uczennice zgromadziły materiały i przygotowały prezentację dotyczącą historii życia Janiny Lewandowskiej, jedynej kobiety zamordowanej w Katyniu.
W dniach 10 do 15 kwietnia 2014 roku uczniowie z klasy II B i II C wzięli udział w VIII Marszu Pamięci zorganizowanym przez Stowarzyszenia Memoramus i oddali hołd pomordowanym w Katyniu oficerom polskim, a także Rosjanom, których mogiły znajdują się także w lesie katyńskim. Oto ich wspomnienia:
Kiedy w Katyniu, na cmentarzu polskich oficerów, chodziłem wokół tablic z nazwiskami ofiar z 1940 roku, dopiero tak naprawdę dotarło do mnie, jak wielu Polaków straciło życie za Ojczyznę. Atmosfery, jaka panuje w miejscu jakże strasznej zbrodni na narodzie polskim, nie jest w stanie oddać żadna ekranizacja książki, żaden reportaż. A myślałem, że to już przeszłość…
Udaliśmy się również w okolice lotniska Siewiernyj, na miejsce katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego. Zapaliliśmy znicze przy tablicy upamiętniającej to wydarzenie. Wzruszenie i osobista refleksja pozostaną w mojej pamięci na zawsze.
Po powrocie z VIII Marszu Pamięci czuję się mądrzejszy, poznałem i zobaczyłem miejsca niezwykle ważne dla historii mojego narodu. Teraz już wiem, jak ważnymi wartościami były wolność, patriotyzm dla Polaków w XX wieku, a za ich bohaterskie czyny oraz poświęcenie należy im się pamięć.
Mateusz Skwarek, IIb
Odkąd moja siostra podzieliła się ze mną wrażeniami z V Marszu Pamięci, bardzo chciałem wziąć udział w kolejnym. Udało mi się to w roku 2014. Wyruszyłem jako uczestnik VIII Marszu Pamięci. Nareszcie miałem okazję zobaczyć na własne oczy to, o czym tyle słyszałem. Teraz, już po powrocie do domu, czuję się dumny, opowiadając o tym, iż miałem okazję zaśpiewać hymn narodowy na terenie Memoriału Katyń oraz zapalić znicze przy tablicach epitafijnych w Lesie Katyńskim. Cała wyprawa odbyła się w nastroju powagi, z należytym szacunkiem dla ofiar zbrodni, zapewniła mi wspomnienia i refleksje na całe życie.
Albert Święcicki, IIb
Katyń, Kuropaty- te miejsca na zawsze będą kojarzone z wielką tragedią, smutkiem oraz nienawiścią do ustroju, który wydał wyrok śmierci na wielu naszych rodaków, jak i wielu Rosjan. Takie wyjazdy, jak na przykład "Marsz Pamięci" nie mają na celu rozgrzebywania starych ran, lecz podtrzymywanie pamięci o ludziach, którzy oddali swoje życie w obronie własnych przekonań. Atmosfera w Katyniu, czyli miejscu chyba najbardziej rozpoznawalnym przez Polaków na Wschodzie, w dzisiejszych czasach jest bardzo osobliwa. Na pewien czas bowiem, po przekroczeniu bramy i wstąpieniu na teren Memoriału, milkną wszystkie śmiechy, żarty, żarciki oraz zabawne docinki, ponieważ każdy z uczestników, niezależnie od wieku, zdaje sobie sprawę, w jakim miejscu się znajduje oraz w jakim celu tu przyjechał. Tradycja takich wyjazdów powinna być zachowana, ponieważ wnosi wiele dobrego, uczy tolerancji i nie podsyca nienawiści.
Michał Handke, IIb
Wyprawa do lasu katyńskiego była swego rodzaju podróżą w czasie i żywą lekcją historii. Podczas marszu, upamiętniającego mord ponad 4000 Polaków, uświadomiłem sobie ogrom tej tragedii i fakt, że nie wolno nam o tamtych zdarzeniach zapomnieć. Byłem bardzo dumny, że mogę oddać hołd naszym rodakom bestialsko zamordowanym na terenie Rosji. Bardzo duże wrażenie zrobił na mnie także las krzyży w Kuropatach koło Mińska, w którym to zostało zamordowane około ćwierć miliona osób. Obraz tego miejsca zostanie na długo w mojej pamięci. Jak dla mnie tego rodzaju przedsięwzięcia są bardzo edukujące i niezbędne, abyśmy nie zapomnieli o naszych przodkach, którzy poświęcali życie za naszą ojczyznę. Każdy młody Polak powinien odwiedzić to miejsce i oddać cześć wszystkim Polakom tam pochowanym. Taki jest obowiązek każdego patrioty. Pamiętajmy!
Mateusz Kaczmarek, IIc
W dniach od 10.04 do 15.04 2014 r. odbył się wyjazd do Katynia na VIII Marsz.Pamięci .
W pierwszym dniu nocleg został zaplanowany jeszcze w Polsce w ośrodku Rozłogi w miejscowości Waliły. Drugi dzień, z uwagi na duże odległości , upłynął na całodziennym przejeździe przez Białoruś do Smoleńska. Trzeciego dnia zorganizowano pobyt na cmentarzu katyńskim oraz zwiedzanie Smoleńska. W niedzielę, 13 kwietnia, ze stacji Gniezdowo wyruszył VIII Marsz Pamięci, który przebiegł w aurze powagi, zadumy i refleksji. Młodzież polska miała również możliwość spotkania się z rosyjskimi rówieśnikami. Spotkanie odbyło się w przyjaznej i radosnej atmosferze.
W drodze powrotnej mieliśmy okazję zwiedzić wyjątkowe miejsce związane z wieszczem narodowym Adamem Mickiewiczem, tj Nowogródek oraz Bohatyrowicze. Szóstego dnia powróciliśmy do Poznania zmęczeni, lecz zadowoleni, że mieliśmy okazję zobaczyć część Rosji i Białorusi oraz tak znaczące i pamiętne dla Polski miejsca historyczne.
Jestem pewien, że nikt z uczestników nie zapomni tego wyjazdu.
Marcin Bastrzyk, IIc