Dni Kultur Bliskiego Wschodu

W dniach 4-5 marca 2013 roku w XV Liceum Ogólnokształcącym im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu realizowano projekt edukacyjny autorstwa pana Krzysztofa Skiby - Dni Kultur Bliskiego Wschodu. Najważniejszym elementem programu były wykłady i warsztaty dla uczniów prowadzone przez specjalistów. Poza tym prezentowano podczas przerw tradycyjną muzykę arabską, w szkolnych gablotach zawisły plakaty i informacje dotyczące kultur Bliskiego Wschodu, częstowano specjałem kuchni arabskiej, a w holu szkoły można było obejrzeć zdjęcia z podróży po Turcji, Jordanii czy Izraelu W związku z mozaiką kultur występującą na terenie Bliskiego Wschodu, w programie imprezy przewidziano zarówno elementy kultury arabskiej, jak i żydowskiej, które przeplatały się wzajemnie każdego dnia projektu.
Pierwszego dnia zajęcia dla chętnych uczniów przeprowadziła pani Adrianna Maśko oraz pani Zeina az-Zaim z Zakładu Arabistyki UAM. Uczniowie poznali podczas spotkań alfabet języka arabskiego oraz nauczyli się poprawnie pisać w tym języku. Pani Zeina az-Zaim przybliżyła w drugiej części warsztatów kulturę arabską oraz zaprezentowała slajdy z podróży po Bliskim Wschodzie. Tuż po zakończeniu zajęć uczniowie wszystkich klas liceum udali się do szkolnej auli na spotkanie z przewodniczącą Poznańskiej Gminy Żydowskiej, panią Alicją Kobus. Zgromadzonych w auli gości przywitała piosenką „Austeria” Patrycja Lambryczak. Prowadzące spotkanie (Alicja Jacewicz i Patrycja Stępień) zaprezentowały następnie wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczniów, dotyczącej postrzegania Żydów w społeczeństwie
i społeczności szkolnej. Wyniki okazały się bardzo optymistyczne i świadczyć mogą o tym, że uczniowie Piętnastki są tolerancyjnymi i otwartymi na świat obywatelami. Następnie głos zabrała pani Alicja Kobus, która przybliżyła działalność Gminy Żydowskiej w Poznaniu, zachęcała wszystkich do bliższego poznania kultury, którą reprezentuje, a także wyraziła ogromne uznanie dla naszej szkoły za zrealizowanie projektu.
Kolejnym punktem spotkania było wręczenie nagród zwycięzcom Szkolnego Konkursu Wiedzy o Bliskim Wschodzie. W konkursie sprawdzano wiedzę geograficzną i historyczną z elementami kultury krajów Bliskiego Wschodu. Zwycięzcą konkursu został uczeń klasy drugiej, Krzysztof Kaczmarek. Miejsce drugie zajął Marcin Karbowy, a trzecie Jan Jurga.
Kulminacyjnym momentem spotkania była część artystyczna, tzw. „Zaduszki Żydowskie”. Uczniowie naszej szkoły, w kilkunastominutowym spektaklu, przenieśli widzów w czasy drugiej wojny światowej, by ukazać tragedię, jaka wówczas dotknęła naród żydowski. Zwykłymi słowami tego opisać nie sposób, dlatego sięgnięto po język literatury i muzyki. Przedstawiona historia nikogo nie pozostawiła obojętnym wobec największego dramatu minionego wieku.
dni kultur bliskiego wschodu 01 dni kultur bliskiego wschodu 02 dni kultur bliskiego wschodu 03 dni kultur bliskiego wschodu 04 dni kultur bliskiego wschodu 05
dni kultur bliskiego wschodu 06 dni kultur bliskiego wschodu 10 dni kultur bliskiego wschodu 07 dni kultur bliskiego wschodu 08 dni kultur bliskiego wschodu 09
dni kultur bliskiego wschodu 11 dni kultur bliskiego wschodu 12 dni kultur bliskiego wschodu 13 dni kultur bliskiego wschodu 14 dni kultur bliskiego wschodu 15
dni kultur bliskiego wschodu 16 dni kultur bliskiego wschodu 17 dni kultur bliskiego wschodu 18 dni kultur bliskiego wschodu 19 dni kultur bliskiego wschodu 20
Drugiego dnia projektu na uczniów czekał oryginalny poczęstunek. Podczas długiej przerwy, przy dobiegającej z głośników muzyce arabskiej, każdy mógł spróbować syryjskiej sałatki Tabbouleh przygotowanej przez utalentowane kulinarnie uczennice XV LO. Kolejka chętnych do degustacji nie miała końca. Natomiast podczas lekcji uczennice odwiedzały kolejne sale, prezentując ciekawostki ze świata arabskiego.
Jeszcze tego samego dnia  przywitaliśmy w szkole kolejnych gości. Pan Youssef Chadid, imam Poznańskiego Meczetu i dyrektor Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego wystąpił z wykładem „Ogólny zarys religii islamskiej”. Pan Chadid w przystępny i ciekawy sposób omówił najważniejsze reguły obowiązujące w islamie, zaprezentował Koran oraz odpowiedział na liczne pytania zgromadzonej młodzieży, rozwiewając wszelkie wątpliwości. Spotkanie spotkało się z wyjątkowym zainteresowaniem uczniów, w związku z czym koordynator projektu, pan K. Skiba zapowiedział kontynuację dialogu podczas planowanej wizyty w Poznańskim Meczecie.
Również tego dnia pojawiły się akcenty żydowskie. Z wykładem „Historia stosunków polsko-żydowskich” w szkolnej auli wystąpił współpracujący z Instytutem Pamięci Narodowej pan Robert Śniegocki. Natomiast na zakończenie projektu wyświetlono polski film fabularny „Cud purymowy”, w którym w zabawny sposób ukazano tematykę żydowską i wyzbycie się antysemickich poglądów.
Przebieg całego projektu, a także wzrastające z każdą godziną zainteresowanie młodzieży, dowiodły, że inicjatywy tego typu są w szkołach bardzo potrzebne. Decydują o tym nie tylko atrakcyjność i nietypowość zajęć w tym okresie, ale przede wszystkim postawa uczniów pragnących dowiedzieć się jak najwięcej, gdyż - jak powszechnie wiadomo -  zwykle uprzedzenia biorą się po prostu z naszej niewiedzy…