Chemia...

Wykłady otwarte z chemii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza.

W dniu 11 lutego odbyły się wykład chemiczny "Cząsteczki w rondlu kucharza-chemika"
oraz "O gastronomii molekularnej" w Collegium Chemicum przy Umultowskiej.

Odbyły się następujące ekspetymenty:
1) lody z ciekłego azotu
2) fluorescencyjne drinki i napoje
3) kawior z arbuza i melona - sferyfikacja
4) nutella i oliwa w proszku (na zdjęciu ukazany jest uczeń naszej szkoły - Michał Kliński, który przygotowuje nutelle w proszku, podawanej na sucharkach)

wykłady z chemii wykłady z chemii
Dnia 27.02.2013 roku w Auli Collegium Chemicum na Morasku odbył się wykład prowadzony przez
Prof. dr hab. Andrzeja Katrusiaka.
Temat wykładu brzmiał: "Materia w Kosmosie, czyli chemia warunków ekstremalnych"
Zainteresowani uczniowie XV LO uczestniczyli w spotkaniu, na którym mogli zdobyć wiedzę min. na temat komór diamentowych lub poszczególnych faz węgla.

Organizatorzy wykładów serdecznie zapraszają uczniów liceum na dalszy cykl spotkań.
Harmonogram wykładów jest następujący:
13.03.2013 - Dr hab.Renata Jastrząb - "Od produkcji do konsumpcji-chemiczne aspekty piwowarstwa"
27.03.2013 - Dr Anna Jakubowska - "Czy zjawisko osmozy jest ważne w przyrodzie i życiu codziennym?"
17.04.2013 - Dr hab.Izabela Sobczak - "Szlachetna kataliza"
Wykłady odbywać się będą o godz. 17:00 w Auli Collegium Chemicum na Morasku ul. Umultowska 89b,
w Poznaniu.
cząsteczki w rondlu cząsteczki w rondlu
Dnia 17.04.2013 roku odbył się czwarty wykład w Auli Collegium Chemicum na Morasku.
Temat wykładu brzmiał: ,,Szlachetna kataliza", został on poprowadzony przez Dr hab.Izabelę Sobczak.
Mieliśmy też okazję obejrzeć alejkę obrazów Andrzeja Okończyca, które znajdowały się tuż obok sali wykładowe
wykład "szlachetna kataliza" wykład "szlachetna kataliza" wykład "szlachetna kataliza"