Zlot Szkolnych Klubów Europejskich

im. prof. Wiktora Degi
w Poznaniu
Copyright by Katarzyna Maj 2008-2009

W dniach 6-9 maja 2009 r. delegacja  XV  LO w Poznaniu (Danuta Janczewska - opiekun, Jacek Kałasz - uczeń klasy IA  i Mateusz Wojuś - uczeń  klasy ID) uczestniczyła w Zlocie Szkolnych Klubów Europejskich i paradzie Roberta Schumana z okazji 5-tej-rocznicy wstąpienia Polski do UE.. Takie wyróżnienie przypadło jeszcze 23 Klubom Europejskim z całej Polski. W obu imprezach byliśmy jedyną szkołą z Poznania i Wielkopolski. Podczas szkolenia promowaliśmy nasze miasto oraz region. Materiały promocyjne otrzymaliśmy od Pana Jędrzeja Matuszczaka z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz o Poznaniu z PKP. Nasz mały zespół przygotował prezentacje o Poznaniu i naszym szkolnym Klubie Europejskim oraz regionalne potrawy.
Gzik, wykonany przez p. Janczewską był rewelacją zlotu i wszystkim bardzo smakował. Myślę, że prezentowaliśmy się najlepiej ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. Podczas parady Schumana, jako jedyna szkoła zostaliśmy zaproszeni przez prezydent miasta Warszawy P. Gronkiewicz-Waltz na platformę samochodową, na której byli obecni najważniejsi politycy i przedstawiciele Unii Europejskiej m.in. Marszałek Sejmu - Bronisław Komorowski, były premier Tadeusz Mazowiecki, Komisarz UE - Danuta Hubner, były minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati, były prezes TK prof. Marek Safjan, Wojciech Olejniczak, Janusz Onyszkiewicz i inni. Mogliśmy porozmawiać Danutą Hubner i z Tadeuszem Mazowieckim. Nasz uczeń wręczał Tadeuszowi Mazowieckiem na trybunie prezent od Klubów Europejskich. Tablicę z nazwą szkoły w tempie ekspresowym wykonali Pan Bogdan i Pan Jurek. I to im zawdzięczamy to, że byliśmy najlepiej widoczną szkołą podczas parady Schumana. Atmosfera samego zlotu i parady  była wspaniała. Dowiedzieliśmy się bardzo dużo o funduszach europejskich i mamy nadzieję, że uda nam się opracować projekt, który zdobędzie uznanie Unii Europejskiej.

prof. Danuta Janczewska
Jacek Kałasz - IA