Projekt Orient

Już po raz trzeci w naszej szkole, w dniach 1-2 grudnia zrealizowano autorski projekt edukacyjny pana K.Skiby „Projekt Orient”. Ze względu na aktualne wydarzenia w Europie i Bliskim Wschodzie, coraz częstsze ataki terrorystyczne i rosnącą niechęć społeczeństwa do muzułmanów (i pośrednio innych obcokrajowców) tematem przewodnim tegorocznego projektu była kultura arabska. Uczniowie mieli możliwość skonfrontować informacje przekazywane przez media oraz portale społecznościowe z faktami na temat tej kultury. Zajęcia z młodzieżą przeprowadzili specjaliści zajmującymi się tym tematem na co dzień. Pierwszego dnia do naszej szkoły przybyły wykładowczynie z Zakładu Arabistyki i Islamistyki UAM w Poznaniu. Wykład „Ceremonie i zwyczaje w życiu muzułmanów” poprowadziła pani dr Agnieszka Graczyk. Język arabski przybliżyła natomiast podczas „Mini kursu języka arabskiego” pani dr Adrianna Maśko. Drugiego dnia odbył się wykład pana Yousefa Chadid, z Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego w Poznaniu. Prowadzący wyjaśnił dokładnie, czym jest Koran dla muzułmanów i dlaczego bywa mylnie interpretowany. W drugiej godzinie zajęć omówił także na czym polega szariat. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję usłyszeć odpowiedzi na najbardziej nurtujące ich pytania. Niektórzy z nich sami przyznali, że nie można generalizować i okazywać nienawiść wobec niewinnych ludzi niezwiązanych w żaden sposób z terroryzmem. Pan K.Skiba zaprosił do szkoły także studentów z krajów Bliskiego Wschodu studiujących obecnie w Poznaniu. Realia i kulturę swojej ojczyzny w atrakcyjny, młodzieżowy sposób przedstawił pierwszego dnia Khalid z Arabii Saudyjskiej. Drugiego dnia uczniowie spotkali się z Hafizem z Pakistanu, który ukazał piękno i unikalność kraju nad Indusem. Wykłady i warsztaty to jednak nie wszystkie atrakcje jakie czekały na uczniów. We wtorek podczas długiej przerwy każdy chętny uczeń miał możliwość spróbować przygotowanej przez uczniów sałatki libańskiej Tabbouleh oraz miętowej herbaty. W środę częstowano natomiast jedną z ulubionych arabskich przekąsek – daktylami. Atmosfery kultury arabskiej dopełniła tradycyjna muzyka arabska prezentowana podczas przerw na korytarzach oraz wiszące w gablotach prace plastyczne przygotowane przez uczniów na temat krajów Bliskiego Wschodu. Na zakończenie projektu odbył się jeszcze Szkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Arabskich (zwyciężyła uczennica klasy IIb – Natalia Domańska), który sprawdził dane geograficzne i historyczne wybranych krajów Afryki północnej oraz Bliskiego Wschodu. Po konkursie zainteresowani uczniowie mogli również obejrzeć wysoko oceniany przez krytyków palestyński film fabularny „Omar”.
Cel projektu, czyli poznanie prawdziwej kultury arabskiej i muzułmańskiej został zrealizowany i na pewno przyczynił się do rozwoju postawy tolerancji wśród społeczności szkolnej.

Projekt Orient Projekt Orient Projekt Orient