Copyright by K.K. Sobek 2017
Zajęcia z prawa w roku szkolnym 2016/2017

30 listopada 2016 klasa humanistyczna wybrała się wraz z opiekunem, panem Mariuszem Zygmuntem, na dwie rozprawy sądowe. Pierwsza z nich dotyczyła rozboju. Była naprawdę ciekawa, lecz, niestety, szybko się zakończyła , gdyż oskarżony otrzymał zbyt późno akt oskarżenia i złożył wniosek do sędziego o przełożenie  sprawy na inny termin. Natomiast druga była o wiele bardziej interesująca, ponieważ dotyczyła pobicia ze skutkiem śmiertelnym przez grupę nastolatków. Klasa zapoznała się z funkcjonowaniem organu jakim jest sąd, miała okazję zadawać pytania na interesujące ją tematy. Wszystkim uczniom bardzo się podobała ta nietypowa lekcja! Mamy nadzieję, że wkrótce wybierzemy się wraz z panem profesorem Zygmuntem na kolejną interesującą rozprawę.
Wiktoria Kaźmierowska & Weronika Kwiatkowska 2A
2 grudnia tego roku do naszego liceum przyjechał  komornik - Pan Marek Grzelak, który był gościem na lekcjach uczniów klas drugich. Pan Marek Grzelak chcąc przybliżyć nam szczegóły pracy komornika, na początek zapoznał nas z ciekawym filmikiem, pokazującym schemat działania w ich zawodzie oraz funkcjonowanie kancelarii komorniczej. Po emisji tego filmiku Pan komornik zaczął obalać pozostałe stereotypy na temat pracy w tym zawodzie, które znamy najczęściej z  filmów i programów interwencyjnych. Udowodnił nam, że nie pracuje w "drakońskim" zawodzie, komornicy po prostu egzekwują prawo.  Uczniowie weszli również w dyskusję z Prawnikiem a Ten odpowiadał na zadane mu pytania. Po omówieniu wszystkich kluczowych zagadnień przeszedł do najciekawszych, moim zdaniem, chwil naszego spotkania, w których poznaliśmy wiele interesujących zdarzeń z życia zawodowego naszego Gościa.
Spotkanie uważam  za bardzo udane, było ono interesującą alternatywą do "normalnej" lekcji.."
Klasa II a w sądzie
Lekcja z komornikiem
Klasa I b w Sądzie Okręgowym

18 stycznia 2017 r. udaliśmy się wraz z panem prof.Mariuszem Zygmuntem do Sądu Okręgowego w Poznaniu, gdzie mieliśmy możliwość uczestniczenia w rozprawie sądowej. Przekonaliśmy się, jak w rzeczywistości przebiega rozprawa oraz w jaki sposób sądy wymierzają sprawiedliwość. Po zakończonej rozprawie zostaliśmy w sali i mieliśmy okazję porozmawiać z panią sędzią. Mogliśmy zadawać pytania a pani sędzia opowiedziała nam o kilku sprawach, którym przewodniczyła. Dowiedzieliśmy się również, jak wygląda droga do wykonywania zawodu sędziego.
Cieszymy się, że mieliśmy możliwość udania się do sądu oraz jednocześnie mamy nadzieję, że jeszcze nieraz będziemy mieli możliwość  uczestniczenia w rozprawach, zasiadając w ławach w charakterze publiczności.

Marika Mazurek 1B"
Lekcja z Panem notariuszem

20 stycznia w naszym Liceum mieliśmy okazję gościć Pana notariusza Sławomira Łakomego, który z pasją opowiedział nam o pracy w swoim zawodzie. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się, co oznacza moc urzędowa dokumentu oraz jakie czynności podejmuje notariusz i kiedy warto jest udać się do kancelarii notarialnej. Ponadto Pan Sławomir Łakomy omówił drogę do zawodu notariusza, czyli w jaki sposób możemy uzyskać niezbędne uprawnienia do wykonywania tej profesji.
Podczas zajęć mieliśmy  także okazję podyskutować z Panem notariuszem. Na sam koniec lekcji poznaliśmy przykłady interesujących sytuacji  z życia   zawodowego naszego Gościa.
Bardzo dziękujemy Panu notariuszowi za poświęcony nam czas oraz za omówienie pracy w swoim zawodzie.

Sonia i Amanda Zielke