Copyright by K.K. Sobek 2016
Projekt Orient 2016

W dniach 1-2 grudnia 2016 roku w XV Liceum Ogólnokształcącym im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu realizowano kolejną edycję projektu edukacyjnego p. K. Skiby - Projektu Orient. Tym razem skoncentrowano się na kulturze Chin i Indii. Najważniejszym elementem programu były prowadzone przez obcokrajowców w języku angielskim warsztaty dla uczniów. Zaproszenie do udziału w projekcie przyjęli m.in. Wenqing i Qunqun z Chin, oraz Siri, Nanda i Sruthi z Indii. Ich zajęcia dotyczyły tradycji typowych dla tych dwóch azjatyckich potęg. Poruszono takie tematy jak obrzędy rodzinne, zwyczaje ślubne, najważniejsze święta i religie.

Poza tym prezentowano podczas przerw popularną muzykę chińską i indyjską, a na szkolnych korytarzach, na tablicach zawisły plakaty i informacje dotyczące kilku wybranych regionów tych olbrzymich państw. Można było również obejrzeć zdjęcia z podróży do tych egzotycznych krajów. Drzwi do sal lekcyjnych przyozdobiono symbolami Chin i Indii, oraz skłaniającymi do refleksji przysłowiami chińskimi i hinduskimi.

Podczas niektórych lekcji uczniowie prezentowali poza tym wybrane ciekawostki azjatyckie.

Aby sprawdzić wiedzę uczniów na temat obu krajów zorganizowano również Szkolny Konkurs Wiedzy o Chinach oraz Szkolny Konkurs Wiedzy o Indiach. Na zakończenie projektu uczniowie mieli także możliwość obejrzeć jeden z najlepszych filmów fabularnych rodem z Bollywood, aby jeszcze lepiej poznać i zobaczyć na własne oczy piękno indyjskiej kultury.