Dni Kultur Bliskiego i Dalekiego Wschodu

W dniach 1-3 grudnia 2014 w naszej szkole zrealizowano Projekt Orient, rozszerzoną wersję Dni Kultur Bliskiego Wschodu które odbyły się 2 lata temu. Autorem projektu był pasjonat Azji, pan profesor Krzysztof Skiba. W ciągu trzech dni uczniowie mieli okazję bliżej poznać kulturę i języki krajów muzułmańskich Bliskiego Wschodu, odległej Tajlandii oraz Chin. Celem projektu była nie tylko promocja kultur orientalnych, ale również postawy tolerancji wobec innych narodowości oraz wyzbycie się uprzedzeń, zwłaszcza islamofobii. Zainteresowani uczniowie wzięli udział w fachowych wykładach i warsztatach prowadzonych przez zaproszonych do szkoły specjalistów.
      Imam poznańskiego meczetu pan Yosef Chadid przybliżył uczniom świętą księgę muzułmanów Koran, opowiedział o obrzędach religijnych, rozwiał wątpliwości związane z niezrozumieniem islamu, a w drugiej godzinie zajęć przeprowadził mini kurs języka arabskiego.
      Pani dr Agnieszka Graczyk z Zakładu Islamistyki i Arabistyki UAM w Poznaniu opowiedziała natomiast o ciekawostkach w kulturze muzułmańskiej i pozycji kobiet w świecie arabskim. Dzięki własnym przykładom i doświadczeniom z krajów arabskich zajęcia były niezwykle interesujące. Więcej informacji na temat kultury arabskiej uczniowie mogli odnaleźć w szkolnych gablotach, wypełnionych na czas projektu informacjami o tym rejonie świata. Swój udział w edukowaniu wzięły również uczennice z klasy I c, prezentujące podczas lekcji ciekawostki na temat Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
      Kulturę chińską reprezentowali współpracujący z Instytutem Konfucjusza w Poznaniu, pan Lu Shirong, pani Peng Yirui oraz studentki sinologii. Uczniowie poznali kulturę chińską, wysłuchali tradycyjnej muzyki chińskiej na skrzypce, poznali różne regiony tego olbrzymiego kraju. Mogli też dowiedzieć się więcej o tradycyjnej kuchni i chińskich smakołykach. Zajęcia prowadzone były w języku polskim oraz angielskim. W drugiej godzinie warsztatów pani Peng Yirui zrealizowała lekcję języka chińskiego. Mimo pierwszych trudności w nauce, pod koniec zajęć każdy uczestnik umiał przedstawić się i powiedzieć kilka słów o sobie w tym języku. Studentki sinologii zachęciły do nauki i studiowania filologii chińskiej na poznańskim uniwersytecie.
      Swoją wiedzą na temat Tajlandii podzielił się z uczniami pomysłodawca projektu, pan Krzysztof Skiba, który ze swoich podróży do tego kraju przywiózł mnóstwo pozytywnych wrażeń i ciekawostek. Był to wstęp do zajęć pani Anny Krystkowiak, wykładowcy z Pracowni Azji Południowo-Wschodniej UAM, które wkrótce odbędą się w Piętnastce.
      Projekt to jednak nie tylko wykłady i zajęcia ze specjalistami. Każdego dnia na przerwach uczniowie mieli okazję posłuchać współczesnej muzyki tajskiej, arabskiej i chińskiej. W czasie długiej przerwy odbywały się też degustacje typowych dań kuchni orientalnej. Każdy mógł spróbować przygotowanej przez uczniów sałatki arabskiej z kuskusem i napić się popularnej na Bliskim Wschodzie herbaty miętowej. Kolejnego dnia zaoferowano poczęstunek chińską wersją sajgonek oraz zieloną herbatą.
      Zadbano również o miłośników kina orientalnego. Trzeciego dnia projektu zaoferowano uczniom seans popularnego chińskiego filmu Ying Xiong, oczywiście z polskimi napisami. Tego samego dnia odbył się również Konkurs Wiedzy o Krajach Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Uczniowie mieli za zadanie odpowiedzieć na 40 pytań dotyczących geografii i faktów na temat Chin, Tajlandii, Iranu, Iraku, Syrii, Jordanii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zwycięzcą konkursu okazał się Stanisław Burchardt z kl. 3 c. Gratulujemy!
      W związku z tym, że Azja to prawdopodobnie najbardziej zaskakujący i interesujący kontynent, pan K. Skiba zapewnia, że projekt powróci do szkoły w kolejnym roku i przybliży kolejne fascynujące kraje i kultury.
Projekt Orient Projekt Orient Projekt Orient Projekt Orient
Projekt Orient Projekt Orient Projekt Orient