Wycieczka do Warszawy- 29- 30 IX 2013

Kolejna wycieczka do Warszawy już za nami. Na podbój stolicy ruszyło 12 uczniów pod opieką prof. Danuty Janczewskiej i prof. Lucyny Piotrzkowskiej.
Nocowaliśmy w hostelu „ATOS” przy ul. Mangalia 1. Warunki noclegowe były wyśmienite - pokoje dwu i trzyosobowe z łazienkami. Niektórzy żałowali, że nie było pokoi czteroosobowych.
Warszawa powitała nas piękną pogodą i „Maratonem”. Ulicami stolicy biegło kilkanaście tysięcy ludzi w różnym wieku - od bardzo młodych po staruszków. Ci ostatni raczej szli niż biegli, ale i tak ich podziwialiśmy.
My też mieliśmy swego rodzaju „Maraton Warszawski” w kategorii zwiedzanie stolicy. Muzeum Powstania Warszawskiego jest rewelacyjne! Ogromne wrażenie zrobił na nas film „Miasto ruin”.
Ileż wysiłku musieli włożyć Polacy, aby odbudować stolicę i zrekonstruować zabytki?!
Zamek Królewski (Trasę Zamkową i Galerię Lanckorońskich z obrazami Rembrandta) zwiedzaliśmy przy pomocy audioprzewodników. Taka forma nam odpowiadała, ponieważ każdy mógł dostosować tempo zwiedzania do swoich zainteresowań. Bogactwo wnętrz zamkowych jest porównywalne z tymi, które można zobaczyć na Zachodzie Europy, choć niektórzy z uczestników twierdzili, że brytyjski Zamek królewski w Windsorze jest piękniejszy.
Najmniej ciekawe były warsztaty w Wilanowie. Nie dość, że edukatorka spóźniła się ponad 35 minut, to zajęcia pt. „Strój staropolski” prowadziła w sposób dla nas mało interesujący.
Piękna pogoda sprzyjała nam, więc odpoczęliśmy w promieniach słońca w Parku Łazienkowskim przed pomnikiem Chopina.
Kolejnym punktem naszego programu był Sejm przy ul. Wiejskiej. Niestety nie wpuszczono nas do budynku zgodnie z zarezerwowaną godziną, lecz 40 minut później, co zdenerwowało p. Janczewską. Natomiast przewodnik po sejmie był tak znakomity, że zrekompensowało nam to tak długie oczekiwanie.
Na koniec podziwialiśmy panoramę Warszawy z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki.
Zmęczeni wsiedliśmy do pociągu, ale p. Janczewska i p. Piotrzkowska nie pozwoliły nam spać. Małe podsumowanie wycieczki i niespodzianka - nagrody dla wszystkich uczestników w różnych kategoriach. Najwięcej nagród odebrał Adam Ornoch z IIIB.

Uczniowie klas trzecich XV LO

Warszawa01 Warszawa02 Warszawa03 Warszawa04 Warszawa05