Wymiana polsko – niemiecka
W czerwcu zeszłego roku XV Liceum Ogólnokształcące nawiązało współpracę partnerską szkołą Meret-Oppenheim-Schulzentrum Steinen. W pierwszym spotkaniu uczestniczyły cztery uczennice wraz z profesorem Michałem Jadwiszczokiem. Był on, wraz z wicedyrektor szkoły niemieckiej, Doris Jaenisch i przy współpracy prof. Małgorzaty Grzywacz z UAM, inicjatorem współpracy. Efektem tego spotkania jest wymiana młodzieży pomiędzy obiema szkołami, która odbywa się w marcu i w kwietniu bieżącego roku. Aktualnie 18 osób z naszej szkoły pod opieką pana Jadwiszczoka i pani Ani Romaniuk przebywają w Niemczech, w Steinen.
Cały wyjazd zaczął się trochę pechowo, gdyż zamiast wyjechać we wtorek ruszyliśmy dopiero w środę, ze względu na strajk kolejarzy niemieckich. Pomimo różnych przygód i zmęczenia długą, ponad 12-godzinną podróżą, wszyscy byli zachwyceni uprzejmością i powitaniem gospodarzy. Każda rodzina stara się by polski uczeń czuł się u niej jak w domu, pomimo różnic jakie nas dzielą.
Plan pobytu jest bardzo bogaty w różne atrakcje. Pierwszy dzień młodzież do południa spędziła w szkole uczestnicząc w lekcjach wraz ze swoimi niemieckimi gospodarzami. Następnie wszyscy udali się do Bazylei, w Szwajcarii, celem zwiedzenia tego starego miasta. Drugi dzień to wyjazd do Strasburga we Francji, gdzie grupa zwiedza Parlament Europejski, w ramach jednego z haseł wymiany jakim jest demokracja. Prócz legislatury unijnej, celem jest poznanie tego nadgranicznego miasta, które dzieliło losy relacji niemiecko-francuskich.
Weekend dla polskiej młodzieży organizują indywidualnie rodziny, które ich goszczą. Każda planuje coś innego, a ideą jest poznać się wzajemnie.
Poniedziałek czyli ostatni dzień na miejscu w Niemczech jest przeznaczony na zwiedzanie Freiburga, pięknego miasta leżącego na obszarze Badenii-Wintembergii, czyli landu, w którym przebywamy.
Drugim etapem wymiany będzie rewizyta uczniów niemieckich w Polsce. W planie mamy zwiedzanie Muzeum Poznańskiego Czerwca 56, tak by Niemcy mogli poznać naszą walkę o demokrację w okresie komunizmu, ale również Muzeum Bambrów Poznańskich gdzie naświetlimy bliskie, szczególnie te pozytywne relacje, pomiędzy naszymi narodami w przeszłości. Mamy nadzieję, że ten wyjazd zapoczątkuje długą tradycję wzajemnych odwiedzin uczniów z Poznania, XV Liceum Ogólnokształcącego oraz uczniów ze Steinen.